/// Warsztaty w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego 2021 - wejdź w zakładkę BUDŻET OBYWATELSKI ////

Konkurs Fotografii Górskiej "Lawiny" 2020

 
Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI i Klub Fotograficzny "Źródło" z Rudy Śląskiej zapraszają wszystkich miłośników gór, wędrowców, podróżników, turystów, wspinaczy, taterników, alpinistów, himalaistów, grotołazów narciarzy, snowboarderów, fotografów, zawodowców i amatorów do nadsyłania swoich prac na konkurs fotograficzny o tematyce górskiej.
 
Droga, którą przyszło nam kroczyć w tym roku często była drogą pokonaną w samotności i ciszy, jej kres zaś niepewny. Droga ta, w dalszym ciągu jest kręta, wąska i wyboista. Nikt z nas nie wie, dokąd prowadzi.
 
"Lawiny", mimo oczywistych trudności trwają, a wraz z nimi Konkurs Fotografii Górskiej. Nie można jednak przewidzieć, w jakich warunkach nastąpi jego rozstrzygnięcie. Regulamin tegorocznej edycji podobny jest do wcześniejszych, jednakże możliwe jest, iż z uwagi na mgłę niepewności, która spowija naszą drogę, rozstrzygnięcie tej edycji nastąpi w Internecie. Liczymy jednak, że spotkamy się, zgodnie z tradycją w Galerii "Fryna" jesienią tego roku.
 
W nadchodzących dniach rozstrzygną się również losy tegorocznych nagród i sponsorów. Zachęcamy do obserwacji bloga (https://kfg-lawiny.blogspot.com) i zaglądania do zakładek.
 
Motywem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest hasło "Droga".
 
Zachęcamy wszystkich, którzy mają odwagę wyruszyć w nieznane do nadsyłania swoich prac ze światów wertykalnych.
 
Fotografie na konkurs (max. 3) wysyłamy pocztą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
do dnia 31 października 2020.
Szczegóły techniczne - https://kfg-lawiny.blogspot.com
 

 

 

 

Zwycięzcy Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019

 

Prace nagrodzone w Konkursie Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019

 
Jury Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019 - wyłoniło zwycięzców konkursu podczas tegorocznych XIV Spotkań Górskich "Lawiny".
 
W tegorocznej edycji konkursu otrzymaliśmy 299 prac interpretujących temat "Góry strachu". Nadesłane przez uczestników zdjęcia zachwycały urodą obrazu, mistrzowskim uchwyceniem budzących grozę momentów górskich przygód, a także wysokim kunsztem fotograficznym widocznym w staranności wykonanych prac.
 
Jak co roku, w nadesłanych zdjęciach poszukiwaliśmy interesujących interpretacji tematu. Znaleźliśmy je w zwycięskich pracach. Przedstawiają one "Strach" w bardzo różny sposób. Mamy zatem strach jako emocję, która pozwala silniej doświadczyć i docenić wartość życia, stąd jest prawdopodobnie jedną z sił napędowych dla każdego wspinacza. Mamy też strach, który upośledza zdolność myślenia i działania. To strach, który bierze górę nad człowiekiem i przesłania obraz rzeczywistości. Mamy w końcu strach przed nieznanym. To strach, który pozwala człowiekowi przeżywać wewnętrzną walkę nim jeszcze wyruszy w góry.
 
Myślę, że każdy, kto doświadczył lub jest zaznajomiony z historią wspinania wie, areną jakich pięknych i nieraz dramatycznych zmagań są dla człowieka góry i potrafi rozpoznać wszystkie zaproponowane przez tegorocznych laureatów oblicza strachu.
 
Bardzo cieszymy się z wyboru publiczności, która wskazała na zdjęcie Piotra Lisowskiego "Bombardowanie". Każdy, kto widział w górach zbliżającą się burzę wie, iż jest to widok, który choć na zdjęciu wygląda wspaniale, w rzeczywistości jest jednym z bardziej przerażających.
 
 
Łukasz Cyrus, 2019
 
Zwycięzcy Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019. Prace nagrodzone w Konkursie Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019.
Nagroda I: Jakub Witos - “Przebłysk nadziei”.
 
Zwycięzcy Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019. Prace nagrodzone w Konkursie Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019.
Nagroda II: Katarzyna Pawlikowska - “Strach ma wielkie oczy”.
Zwycięzcy Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019. Prace nagrodzone w Konkursie Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019.
Nagroda III: Adam Jeżewski - “Torres del paine”.
 

Zwycięzcy Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019. Prace nagrodzone w Konkursie Fotografii Górskiej "Lawiny" 2019.
Nagroda Publiczności: Piotr Lisowski - "Bombardowanie".